Сторінка медичної сестри

Федорова Олена Миколаївна - медичний працівник ДНЗ «Берізка».
Першочерговими завданнями роботи медичного працівника в ДНЗ є: надання медичної допомоги дошкільнятам та працівникам; дотримання вимог санітарного законодавства в ДНЗ; контроль за організацією та якістю харчування дошкільнят; дотримання раціонального режиму навчально – виховної діяльності, навчального навантаження; проведення санітарно-просвітницької роботи серед батьків та персоналу з питань здорового способу життя, дотримання санітарно-гігієнічних норм особистого життя та праці; профілактики інфекційних захворювань та інші.


«Профілактика ентеробіозу у дітей»

Ентеробіоз - це захворювання, викликане гостриками. Збудник хвороби – дрібний круглий гельмінт довжиною 9-12 мм, біло-рожевого кольору, місцем локалізації якого є нижні відділи тонкого і товстого кишечника.

Зараження на ентеробіоз відбувається в результаті заковтування інвазованих яєць, що потрапляють до рота через забруднені руки, предмети побуту, через постільні речі та білизну. Гострики стійки до зовнішніх впливів і дезінфікуючих засобів. При температурі до 28 ° С яйця гостриків життєздатні до 8 днів. На іграшках, ліжку, килимах яйця зберігаються до 21 дня, на піску пісочниць – 14 днів, у воді водопроводу і водойм – 7 днів.


Симптоми захворюванняПершою ознакою захворювання є скарги дитини на постійний свербіж в області анального отвору, який може стати причиною розчухування і повторного інфікування, у дівчат свербіж може поширитися і на область піхви. У випорожненнях дитини, або при огляді анального отвору вночі можна виявити маленьких білих ниткоподібних черв’яків, дитина може відчувати особливо сильний свербіж вночі, коли глисти починають активну діяльність. Діти погано сплять, стають плаксивими, в них погіршується апетит, зменшується працездатність та успішність, виникає безсоння, неврастенія, нічне нетримання сечі. Інколи спостерігаються болі в животі, нудота, блювота, часті болісні позиви на дефекацію, рідкі випорожнення, частіше з домішками слизу. У інвазованих дітей не виробляється повноцінний імунітет після проведених профілактичних щеплень.            

Профілактика ентеробіозуЗа статистикою майже 90% дітей є переносниками гостриків. У дорослих це захворювання зустрічається значно рідше і становить близько 60%. Дослідження фахівців з’ясували, що найбільше яєць гостриків знаходиться на грошах, мобільних телефонах, канцелярському приладді, дитячих пісочницях і поручнях у громадському транспорті. Для попередження виникнення захворювання на ентеробіоз необхідно:

— дотримуватись правил особистої гігієни;

— у домі, де є хворий на ентеробіоз, потрібно кілька разів на день проводити вологе прибирання;

— стежити, щоб надворі дитина не тягнула до рота підібрані з землі предмети;

— коротко стригти дітям нігті;

— не вживати немиті овочі та фрукти;

— не витрушувати постільну білизну у приміщенні;

— прасувати одяг та білизну з обох сторін після прання;

— слідкувати за тим, щоб білизна була чистою.

При виникненні симптомів ентеробіозу необхідно звернутись за медичною допомогою до сімейного лікаря, лікаря терапевта, лікаря педіатра.


        Звідки взявся цей коронавірус?


Загалом коронавіруси – це давно відоме сімейство вірусів. Вірус COVID-19 виник у Китаї в місті Ухань, на ринку, де продавали живих тварин і морепродукти. Їх зазвичай переносять тварини, але він мутував і тепер передається від людини до людини.
Підтверджених і доказових даних, як саме він передався людині, немає, наразі це лише припущення та здогадки вчених. Зокрема, що вірус передався людині від сирих продуктів, від тварин. Може, є інший шлях виникнення. Припускають, що вірус передався від летючих мишей, але точних даних наразі немає.

Які симптоми у COVID-19?
Найпоширенішими є лихоманка, втома, сухий кашель, порушення дихання та біль у м’язах. Рідше – головний біль, нежить, біль і/або пирхота в горлі. Зараз підтвердилася інформація, що єдиним симптомом може бути втрата нюху та смаку.
Треба розуміти, що неспецифічні та легкі симптоми менше реєструють, тому в статистиці їх менше. Напротивагу важкі випадки із лихоманкою та кашлем реєструють частіше, бо вони потребують медичної допомоги. Тому не потрібно спиратися на цю статистику.

НАЙПОШИРЕНІШІ СИМПТОМИ КОРОНАВІРУСУ:
·     Лихоманка
·     Втома
·     Сухий кашель
·     Порушення дихання
Як передається вірус?
Ворота інфекції, тобто те, як вірус потрапляє в тіло, – це очі, ніс і рот. Шлях передачі – повітряно-крапельний через інфіковані вірусом краплі, що виділяє хвора людина. Також вірус передається через прямий контакт з інфікованим. COVID-19 може зберігатись певний час на поверхнях, тому так важливо часто мити руки.
Вірус передається зазвичай по повітрю на 1,5-2 метри. Тому важливо тримати дистанцію. На більшій дистанції ймовірність заразитись є низькою. Ризик заразитись від людини, що зовсім немає симптомів, також низький.
Чи може вірус бути заразним під час інкубаційного періоду? Такі випадки були зареєстровані в Китаї, але наскільки часто це відбувається, невідомо. Наразі їх важко підтвердити, адже немає достатньо доказів. Тому стверджувати точно, що вірус передається до появи симптомів, ми поки що не можемо.
Хто у групі ризику?
Усі ми однаково можемо заразитись, але у групі ризику важкого перебігу захворювання люди похилого віку, люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями, люди з цукровим діабетом, люди з онкозахворюваннями та імуносупресією.
Зараз реєструють випадки важкого перебігу хвороби у молодих людей. Їх не так багато, але вони існують. Також фіксують випадки смерті через коронавірус у молодих і здорових людей. Чому так виникає – пояснень поки немає, але статистика такі випадки реєструє.


Скільки людей у середньому заражає один інфікований?
Одна людина щонайменше заразить двох-трьох інших. Якщо порівняти з грипом, з яким часто зіставляють COVID-19, то останній наразі заразніший. Цьому також сприяє те, що коронавірус може досить довго зберігатися на поверхнях. Вченим і медикам зараз мало що відомо про новий вірус, тому з ним складніше боротися – немає ні вакцини, ні спеціальних ліків.
Як я можу захистити себе від коронавірусу?
Найперше – дотримуватися правил карантину: залишатися вдома, працювати з дому і виходити на вулицю лише у разі крайньої потреби.
Якщо довелося вийти на вулицю, тримати дистанцію з людьми щонайменше два метри. Не чіпати обличчя поза домом. Можна одягати рукавички, але їх потрібно навчитись правильно знімати.
Часто мити руки з милом щонайменше 20 секунд. Якщо немає можливості нормально вимити руки – обробити спиртовмісним антисептиком. Обробляти антисептиком поверхні, до яких часто торкаєтесь. Відмовитись від поїздок і подорожей узагалі, особливо до країн, де зафіксовано багато випадків інфікування.

ПРАВИЛА ПРОФІЛАКТИКИ ВІД КОРОНАВІРУСУ:
·     Дотримуватись жорстокого карантину
·     Тримати дистанцію з людьми
·     Часто мити руки
·     Обробляти антисептиком поверхні, до яких часто торкаєтесь


Як довго вірус живе на поверхнях?
Точною інформацією, як довго живе вірус на поверхнях, поки не володіє ніхто. Наразі не проводили глобальні дослідження стосовно COVID-19. Вчені та науковці припускають, що загалом коронавіруси можуть зберігатись на деяких поверхнях (метал, пластик) від кількох годин до 9 днів.
Вся інформація, яку нині публікують, переважно базується на попередніх дослідженнях вірусів групи коронавірусів. Гарна новина в тому, що цей вірус легко гине під час обробки антисептиком.
 

 
Як лікують коронавірус?
Тривалість хвороби залежить від важкості перебігу коронавірусу, й у різних людей він різний – від двох тижнів. Зараз COVID-19 лікують лише симптоматично: відновлюють водно-сольовий баланс і знижують температуру. У важких випадках – киснева підтримка та штучна вентиляція легень. Специфічного лікування від цього коронавірусу немає. Можуть застосовувати експериментальне лікування, але глобальних рекомендацій наразі не існує.
Чи варто боятися вірусу?
Пандемія коронавірусу – це дуже серйозно, без перебільшення, треба це усвідомлювати. Впадати в паніку не варто, але поставитися до ситуації треба відповідально. Такі пандемії бувають досить рідко, останньою була «іспанка» на початку ХХ століття. Так сильно вірус ще не впливав на світову економіку.



Найважливіше зараз – це зламати ланцюг передачі вірусу між людьми, тобто сидіти вдома. В Україні може бути гірша ситуація, ніж в Італії, Іспанії чи Китаї. Жодна система охорони здоров’я не готова до такої кількості хворих, а наша система охорони здоров’я і поготів.
Наскільки вірус смертельний?
За останніми даними, рівень смертності від коронавірусу становить 20-30 людей на тисячу інфікованих. Для порівняння – від грипу помирає одна людина з тисячі, це дані ресурсу UpToDate.
Це не є найсмертельніший вірус у світі, який коли-небудь виникав. Проблема в тому, що він досить швидко поширюється та вже охопив увесь світ, тобто досяг рівня пандемії.
Коли буде вакцина?
Створення вакцини може зайняти місяці, а то й роки. Це довгий процес: спершу треба зрозуміти, як функціонує вірус, виділити антитіла з крові людини, яка перехворіла. Потім провести дослідження на тваринах, відтак на людях, тоді масштабне тестування – це все займає дуже багато часу. І коли вакцину затвердять всесвітні організації як безпечну – поки невідомо. Складно припустити й те, коли вона стане доступною для всіх.
Що мені робити, якщо я повернувся недавно з-за кордону?
Якщо людина повернулася з країни, де зареєстровані випадки COVID-19, то їй треба ізолюватись вдома протягом 14 днів. У разі виникнення будь-яких респіраторних захворювань варто зателефонувати своєму сімейному лікарю чи на гарячу лінію, яка діє у кожній країні. Якщо симптоми важкі (висока температура, що не спадає, задишка), викликати швидку допомогу, описавши свій стан.

Людина може переносити коронавірус безсимптомно – це правда?
Такі випадки реєструвались у Китаї, але підтвердити їх на 100% поки не можемо, їх частота також невідома. Людина, яка не відчуває симптомів хвороби, не буде звертатися до лікаря. Тож цей випадок інфікування можуть не реєструвати. А дослідити, що людина без симптомів когось заразила, майже неможливо.


COVID-19 страшніший за грип?
Це два абсолютно два різних захворювання, збудники яких – з різних сімейств вірусів. Вони по-різному поводяться у середовищі та в організмі людини. З приводу грипу нам відомо практично все: статистика, мутації, є специфічне лікування та вакцина. Щодо коронавірусу, то ми поки не знаємо про нього майже нічого, лікування чи вакцини не існує, смертність у рази вища, він швидше поширюється та довше живе на поверхнях. Це робить його більш небезпечним, якщо порівнювати з грипом.
Якщо молоді люди переносять коронавірус легко, чому я повинен сидіти вдома?
Навколо нас багато літніх людей, зокрема наші батьки та родичі, багато людей з груп ризику. І молодь з легкою формою захворювання буде для них загрозою. Тому так важливо сидіти вдома – щоб не поширювати вірус на тих, хто може померти від нього.
Якщо не зберігати карантин, то кількість людей, що одночасно захворіла на коронавірус, буде дуже великою. Жодна система охорони здоров’я не має багато місць у реанімації чи інтенсивній терапії, як це може знадобитись під час коронавірусу. Якщо не зупинити передачу вірусу між людьми, то може настати момент, коли пацієнта з апендицитом не зможуть прийняти в лікарю, бо йому не вистачить місця.
У соцмережах радять пити багато гарячого чаю для профілактики коронавірусу. Це допоможе?
Історії про те, що вірус боїться тепла чи морозу, не мають жодних наукових підтверджень, це фейк. У будь-якому разі температура нашого тіла однакова, те, що ми приймаємо гарячі ванни чи гуляємо на морозі – ніяк не вплине на коронавірус, якщо ми ним уже заразилися. Захиститися від хвороби допомагає лише профілактика та здоровий спосіб життя.

Коли вірус відступить?
Ніхто не може спрогнозувати, коли вірус відступить і як ситуація буде розвиватися далі. Ми всі чекаємо, збираємо останню інформацію та просто спостерігаємо. Невідомо, де завтра почнеться новий спалах і чи не відбувається він зараз десь.
Наразі найголовніше завдання – дотримуватися жорстокого карантину, щоб перервати ланцюг передачі вірусу. Насамперед самоізоляція, а далі все інше.




Що можна зробити для підвищення імунітету? Рекомендації МОЗу  26.02.2020
Загроза коронавірусу все ще нависає над людством всього світу і Україна є однією з держав, що повинна дбати про захист своїх громадян віз загрози епідемії. Але на тлі загроз особливо голосно почали про себе заявляти продавці різноманітних засобів «для підвищення імунітету». Щодня можна зустріти безліч рекламних оголошень, порад від друзів та знайомих з приводу методів зміцнення імунітету.
Але чи здатні такі поради стати у нагоді та вплинути на швидкість та якість імунної відповіді?
Людський організм – це історично сформовано цілісна біологічна система, яка здатна до саморегуляції, самовідтворення та самооновлення. А імунітет – це система, яка не в змозі функціонувати окремо від всього організму. Тому прицільна роботи спрямована саме на підвищення імунітету виявляється марною.
Здорові способи зміцнення імунної системи
Найпершим і найважливішим кроком до підвищення імунітету є здоровий спосіб життя. Дотримуючись загальних рекомендацій щодо здорових звичок, є найкращим кроком, який ви можете зробити, щоб зберегти свою імунну систему сильною і здоровою.
Кожна частина вашого тіла, включаючи імунну систему, працює краще, коли вона захищена від впливу негативних факторів навколишнього середовища та підтримується здоровими звичками:
· Не палити
· Вживати їжу з високим вмістом фруктів та овочів..
· Бути фізично активним
· Підтримувати здорову вагу тіла
· Не зловживати алкогольними напоями.
· Висипатися
· Зводити до мінімуму стрес.
Більше імунних клітин не означає краще для організму.
Багато продуктів на полицях магазинів претендують на підвищення або підтримку імунітету. Але концепція підвищення імунітету фактично не має наукового обґрунтування. Оскільки теоретичне підвищення імунітету є фактичним збільшенням кількості імунних клітин в організмі. Насправді, будь яке збільшення кількості клітин не завжди є хорошою ідеєю. Наприклад, спортсмени, які займаються “кров’яним допінгом”, штучно збільшують кількість клітин крові і підвищуючи їх продуктивність тим самим різко підвищують ризик отримати інсульт у найближчому майбутньому.
Спроба збільшити клітини імунної системи особливо складна, оскільки в імунній системі існує дуже багато різних типів клітин, які реагують на велику кількість різних мікроорганізмів. Які конкретно клітини потрібно збільшити при тій чи іншій хворобі, і до якого числа? Визначити та проконтролювати це неможливо. Нагадаємо також, що існує група захворювань, пов’язаних з надмірною дією імунітету – аутоімунні захворювання. Це явище, коли імунітет «сходить з глузду» та починає вбивати клітини власного організму, вважаючи їх ворожими.
Чи варто вживати добавки та фітопрепарати? 
Зайдіть в аптеку, і ви знайдете флакони з таблетками і рослинними препаратами, які стверджують, що “підтримують імунітет” або підвищують здоров’я імунної системи.
Хоча було виявлено, що деякі препарати змінюють певні властивості імунної системи, до цих пір немає жодних доказів того, що вони фактично в змозі зміцнювати імунітет до того рівня, коли він краще захищає від інфекцій і хвороб.
Демонстрація того, що фітопрепарати або будь-які інші речовини, в цьому сенсі здатні підвищити імунітет, поки що є дуже примарними. Вчені не знають, наприклад, чи дійсно рослини, які здавалося б, підвищує рівень антитіл у крові, роблять щось корисне для загального імунної відповіді.
Дієта та імунітет
Як і будь-яка бойова сила, “воїни” імунної системи повинні їсти. Здорові воїни імунної системи потребують хорошого, регулярного харчування. Вчені давно визнали той факт, що люди, які мають незбалансований раціон та недостатнє харчування , є більш вразливими до інфекційних захворювань.
Існують докази того, що різні дефіцити мікроелементів – наприклад, дефіцит цинку, селену, заліза, міді, фолієвої кислоти, вітамінів А, В6, С і Е – знижують імунні відповіді.
В нагоді вам стануть рекомендації з здорового харчування (принцип Тарілки харчування):
· овочі та фрукти повинні складати половину денного раціона.
· їжі повинно будти менше сахару та солі
· від продуктів, що містять трансжири варто відмовитись
· замініть тваринні жири на здорові рослинні олії
· додайте продукти з високим вмістом клітковини
І не забувайте протягом дня пити чисту воду.
Здоров’я вам!

































Як уникнути трагедії на воді!!! 
Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих. Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.
Не заходьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води із швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах; купаючись на “дикому пляжі” чи у незнайомому місці – не пірнайте з берега, гірки, дерева; у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби; особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді не передбачувана; до плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів; утримуйтеся від далеких запливів: переохолодження – головна причина трагічних випадків. На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кос, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти.
Особливості під час купання в гірських річках. Гірські ріки мають стрімку течію, що може збити з ніг. Дно і береги таких річок кам’янисті, тому можна отримати важкі травми при падінні. Можна впасти, підслизнувшись на мокрому і слизькому камені, коли тільки входиш у воду.
На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей. Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.
Якщо човен перевернувся, головне не розгубитися. Навіть коли перекинувся, він і тоді ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій, і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді. Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, котрі вміють плавати, і з самовпененістю запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води. Тоді починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти рукою на себе ступню за великий палець.
Будьте дуже обережні під час відпочинку на воді, щоб він був для Вас і Ваших дітей безпечним, весь час суворо дотримуйтеся порад рятувальників.

Як не стати жертвою блискавки під час грози?

Влітку сильна спека в Україні чергується із грозами – типовим атмосферним явищем теплої пори року. Найнебезпечнішими під час грози є розряди блискавки, температура якої може перевищувати 30 тисяч градусів за Цельсієм – це приблизно в 5 разів більше за температуру на поверхні Сонця. У середньому блискавичний розряд поширюється зі швидкістю понад 190 тисяч км/с, а його довжина становить 3-4 км. За статистикою, щороку в світі від удару блискавки гинуть до 3000 людей. У зв’язку з цим закарпатські рятувальники в черговий раз нагадують громадянам правила безпечної поведінки в грозу.
Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть усі вікна та двері. В приміщенні не повинно бути протягу, що як магніт притягує кульову блискавку. Тримайтеся подалі від електроприладів, антен, проводів – всі вони притягують розряд.
Якщо ви перебуваєте на вулиці, уникайте високих дерев, металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева.
Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на узвишші. Знайдіть низькі дерева, що стоять поряд. Ховатися під одиноким високим деревом небезпечно для життя. Ні в якому разі не бігайте й не плавайте. Зверніть увагу на місцевість: якщо на деревах помітні сліди від потрапляння блискавки, отже, ґрунт навколо має високу провідність електрики, і блискавка б’є туди постійно. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш уразливі для розрядів електрики, найменше – верба, клен та кущі.
Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Воно повинно бути сухим – волога земля сильніше проводить електрику. Якщо поблизу немає сухого заглиблення, сховайтеся в мокрій землі, але не лягайте в повний зріст.
Якщо гроза застала вас під час прогулянки на велосипеді чи мотоциклі, терміново зупиніться – це небезпечно. Коли ж ви знаходитеся в автомобілі, небезпека вам не загрожує. Але не забудьте зняти всі металеві антени з поверхні машини, які можуть притягувати розряди.
Запам’ятайте: всі електричні прилади, зокрема мобільні телефони, є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Тому в жодному разі не користуйтеся ними під час грози, натомість негайно їх вимкніть.
Будьте розсудливі! Бережіть себе, своїх рідних і друзів!
Пожежа


Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень.
Якщо виникла пожежа – рахунок часу йде на секунди. Не панікуйте та остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Знайте де знаходяться засоби пожежегасіння та вмійте ними користуватися.
Правильно використовуйте засоби гасіння пожеж:
переносні вогнегасники (порошкові, вуглекислотні, водопінні) використовують згідно з інструкцією, наведеною у вигляді малюнків і тексту на корпусі вогнегасників;
для приведення в дію пожежних кранів, які знаходяться в будинку (споруді), необхідно відкрити дверцята шафи і розкласти в напрямку осередку пожежі рукав, який з’єднаний з краном і стволом. Відкрити вентиль поворотом маховичка проти ходу годинникової стрілки і спрямуйте струмінь води із ствола на осередок горіння.
Заходи щодо рятування потерпілих з будинків, які горять та під час гасіння пожежі:
·  перед тим, як увійти в приміщення, що горить, накрийтеся мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;
·  відкривайте обережно двері в задимлене приміщення, щоб уникнути посилення пожежі від великого притоку свіжого повітря;
·  в сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись;
·  для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;
·  у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей;
·  пам’ятайте, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу та забиваються у куток;
·  виходити із осередку пожежі необхідно в той бік, звідки віє вітер;
·  побачивши людину на якій горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, при необхідності, викличте медичну допомогу;
·  якщо загорівся ваш одяг, падайте на землю і перевертайтесь, щоб збити полум’я, ні в якому разі не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;
·  під час гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, воду, пісок, землю, кошму та інші засоби гасіння вогню;
·  бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або грунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;
·  якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник, вимикач або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.
Пожежа застала вас у приміщенні:
·  ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього на підлогу та повзіть під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте їх відразу;
·  обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте, а якщо двері гарячі – не відчиняйте їх, дим та полум’я не дозволять вам вийти;
·  щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальше проникнення диму та повертайтесь поповзом у глибину приміщення і приймайте заходи до порятунку;
·  присядьте, глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та кричіть “Допоможіть, пожежа!”, а якщо ви не в змозі відкрити вікно – розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;
·  якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх і поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення (обов’язково зачиніть за собою всі двері);
·  якщо ви знаходитесь у висотному будинку не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі, використовуйте пожежну драбину, під час пожежі заборонено користуватися ліфтами
У всіх випадках, якщо ви в змозі, викличте пожежну команду (телефон-101).
 Пожежі в лісах, степах та на торфовищах.
Масові пожежі можуть виникати в спеку та при посухах від ударів блискавки, необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати ураження людей та тварин, спалах будівель в населених пунктах, дерев’яних мостів, дерев’яних стовпів ліній електромереж та зв’язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять.
Ви опинилися у осередку пожежі:
·  не панікуйте та не тікайте від полум’я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;
·  з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню;
·  якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі – повітря тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини;
·  гасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи полум’я гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим грунтом та затоптуючи ногами, будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас;
·  під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу.
·  особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину слою, що вигорів;
·  після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.
Якщо горить одяг на людині:
·  Зупиніть людину, не давайте їй бігати, а то полум`я розгориться ще більше.
·  Допоможіть швидко скинути палаючий одяг, чи загасити її за допомогою простирадла, ковдри, пальта або струменя води. Гасити полум’я на одязі можна піском, землею, снігом. Сам постраждалий може згасити вогонь, перекочуючись по землі.
·  Залиште голову відкритою, щоб людина не задихнулась продуктами згорання.
·  Викличте швидку допомогу.
·  Надайте домедичну допомогу.
Перша допомога при опіках:
·  Посадіть або покладіть постраждалого, негайно припиніть вплив високої температури; негайно припиніть вплив високої температури.
·  Обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хв. і більше), будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку.
·  Якщо є можливість, то зніміть з уражених ділянок каблучки, годинники, паски, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати.
·  До обпеченої шкіри не можна доторкатися руками, намагатися зняти присталі залишки згорілого одягу (обережно ножицями зрізують лише їх краї).
·  Всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу.
·  Дайте людині знеболювальний засіб для запобігання виникнення больового шоку.
·  Постраждалому давайте вживати рідину в достатній кількості.
·  Перевіряйте пульс та дихання кожні 10 хв. до прибуття швидкої допомоги.
Запам’ятайте! Не змащуйте опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами! Не проколюйте пухирі!
Обережно – ГРИБИ!

Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду.
Основні причини отруєнь:
·  вживання отруйних грибів;
·  неправильне приготування умовно їстівних грибів;
·  вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
·  вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).
Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.
Щоб запобігти отруєння грибами, ми рекомендуємо Вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх.
Застерігаємо!
·  Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.
·  Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
·  Не збирайте гриби:
·                якщо не впевнені, що знаєте їх – якими б апетитними вони не здавалися;
·                поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
·                невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення “бульба”, оточене оболонкою;
·                з ушкодженою ніжкою, старих, в’ялих, червивих або ослизлих;
·                ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
·                “шампіньйони” та “печериці”, у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.
·  Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, – вони не завжди відповідають дійсності.
·  Не куштуйте сирі гриби на смак.
·  Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні -викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом – викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
·  Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
·  При обробці кип’ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
·  Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.
·  Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
·  Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
·  Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.
·  Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов’язково прокип’ятіть 10-15 хвилин.
·  УВАГА! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:
·                “Усі їстівні гриби мають приємний смак”.
·                “Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні -приємний”.
·                “Усі гриби в молодому віці їстівні”.
·                “Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів”.
·                “Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби”.
·                “Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні”.
·                “Отрута з грибів видаляється після кип’ятіння протягом кількох годин”.
·                “Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах”.
·  Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) – з’являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров’я потерпілого, кількості з’їдених грибів.
Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.
 Перша допомога при отруєнні грибами.
1.                      Викличте “Швидку медичну допомогу”.
2.                      Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип’яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
3.                      Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
4.                      З’ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.
Забороняється:
·  Вживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко, – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.
Запам’ятайте: Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Настійно радимо всім! Не збирайте та не їжте гриби зовсім. Без грибів можна прожити.
Пам’ятка населенню при укусах отруйних плазунів, бджіл та ос
Укус отруйних змій.
У подорожі не виключена можливість зустрічі з отруйною змією. Зазвичай це буває гадюка, а в південних республіках також кобра, гюрза, щитомордник, ефа (усього на території СНД нараховують 14 видів отруйних плазунів).
Укус змії може мати дуже серйозні наслідки, тому що отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини – серцево-судинну, кровотворну, нервову. У вкушеного вже через півгодини наступають загальні ознаки отруєння: слабість, головний біль, блювота, задишка, запаморочення, з’являється набряклість тканин, запалення лімфатичних вузлів.
Профілактика укусу отруйної змії.
Щоб попередити укус змії, туристам варто знати умови їхнього місцеперебування і спосіб життя. Змії поширені в заболочених місцях, болотах, біля зарослих озер і ставків, у горах і пустелях. Будучи нічними тваринами, удень вони ховаються в старих пнях, у копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Тому ці предмети краще не торкати голою рукою, а користуватися ціпком.
Особливо уважним треба бути у занедбаних кар’єрах, серед кам’яних руїн, у розваленій  хатинці – змії іноді селяться на місцях, залишених людиною. Така ж обережність і виставлений вперед ціпок не зайві при швидкому русі по стежці: на стежці, як і на кам’яних плитах або пнях, змії люблять грітися в сонячний день. Дрімаючий плазун має дуже слабкий нюх і слух, тому раптова поява людини може перешкодити йому вчасно зникнути в траві, а біль від черевика, що придавив, змусить захищатися укусом.
Всі, хто відправляються в райони, де є багато отруйних змій, повинні мати щільні штани і високе взуття. Для Далекого Сходу щодо цього добрі гумові чоботи, для деяких місць Сибіру й Середньої Азії – ялові, на гірських маршрутах – черевики з високими рантами й манжетами. Значною мірою охороняє від укусу груба вовняна шкарпетка.
Перед подорожжю треба вивчити особливості забарвлення змій, їхні відмінні риси і уміти розпізнавати отруйних і безневинних. Вуж, наприклад, відрізняється двома яскраво-жовтими плямами в скроневій області голови й круглими зіницями.
Елементарне знайомство із зовнішнім виглядом змій дозволить не побоюватися зустрічей з веретенницею і мідянкою. Перша не змія, а велика безнога ящірка, друга хоча й змія, але із сімейства вужів, і та, і інша не отруйні.
Перша допомога при укусі змії.
У перші хвилини після укусу варто спробувати відсмоктати частину отрути з рани. Кров’янисту рідину, що відсмоктується, треба відразу ж спльовувати. Відсмоктування не можуть робити люди, у яких у роті є язви та ранки. Потім з підручних матеріалів на уражену кінцівку накладають шину і вживають заходів для екстреного транспортування потерпілого в лікувальну установу. Під час транспортування на місце укусу рекомендується класти холод, давати якомога більшу кількість рідини, щоб зменшити концентрацію отрути в організмі та сприяти його виділенню із сечею.
Раніше існувала думка про необхідність припікань, надрізів, накладання джгута. Зараз така думка вважається неправильною. Припікання лише збільшує рану, сприяючи її нагноєнню, але не знищує отрути, надрізами ж не завжди вдається викликати сильну кровотечу, тому що в отруті присутні речовини, що викликають швидке згортання крові, а саме місце укусу сильно травмується. Перетягування джгутом кінцівки також не може призупинити проникнення отрути в організм, оскільки він поширюється не по кровоносним, а по лімфатичних судинах.
Якщо є шприц і ліки для ін’єкцій, то найбільш радикальним методом лікування буде миттєве введення протиотрутної сироватки, а також серцево-судинних засобів.
«ЩО  ЗРОБИТИ ПРИ  УКУСІ  БДЖІЛ, ОСИ
В останній час збільшилась кількість людей, які звертаються за медичною допомогою після укусу бджоли або оси, так що ця проблема сьогодні дуже актуальна.
Бджоли нападають на людину виключно в цілях самозахисту. Потерпілому необхідно витягти з рани жало, щоб менше отрути попало в кров. На відміну від бджіл, оси після нападу не вмирають. Найбільш небезпечні укуси шершнів і джмелів – представників найбільшого роду ос. Вони боляче вжалюють, а їх отрута – сильний алерген. До того ж під час укусу самка комахи відкладає під шкіру людини личинку, яка викликає запалення.
Для здорової людини укус комахи безпечний, але є категорія людей, яким слід уникати нападу ос. Це, впершу чергу, алергіки і астматики. Отрута оси на деяких людей діє як найсильніший алерген. Має значення і місце укусу. Якщо він потрапив в область грудної клітини, живота, а також в голову, наслідки можуть бути більш важкими, ніж при укусі в ногу або руку. Дуже небезпечні укуси в область ротової порожнини. Це може відбутися якщо ви відкусили, наприклад, яблуко або шматочок кавуна, на якому сиділа оса. Такий укус часто призводить до набряку дихальних шляхів і смерті від задишки.
Як же захистити себе від укусів бджіл, ос
и?
Ми приваблюємо до себе бджіл не тільки солодощами і фруктами, але й … одягом. Бджолам подобаються яскраві кольори, а також квітчастий візерунок. Осам подобаються гнилі фрукти, солодкі страви і напої. Не допускайте, щоб вдома псувались продукти, відро для сміття завжди тримайте закритим. Якщо поблизу з’явились бджоли або оси, уникайте різких рухів – предмет, який повільно рухається, непомітний для комах і не провокує їх.
Не ходіть босоніж або у відкритому взутті по траві, будьте пильні біля кущів, які квітнуть. Перед тим як понюхати букет, переконайтесь, що на квітах немає комах.
Приваблює ос і бджіл різкий запах поту і квіткова косметика. Щоб не подразнювати комах, намагайтесь пахнути літом нейтрально. Вікна вдома відчиняйте з заходом сонця, коли всі бджоли і оси повернулись до своїх гнізд.
Перша допомога при укусі бджоли, оси.
Впершу чергу постарайтесь вилучити отруту із ранки, потім охолодіть ужалене місце, прикладіть примочку з розчином солі або соди (десертна ложка на півсклянки води). Навколо ранки можна нанести гормональну мазь або антигістамінний гель. Прийміть антигістамінний засіб, а також глюконат кальцію (по одній таблетці чотири рази на день).
Якщо в укушеного розвивається набряк лицевих тканин, бронхоспазм, прискорюється серцебиття, з’являються судоми, біль у попереку, суглобах, області серця, слід негайно викликати “швидку допомогу ”.
Прогулянка у ліс
          Профілактика інфекційних захворювань та харчових отруєнь
·  У літній період почастішали випадки виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, пов’язаних з вживанням продуктів харчування та питної води, забруднених хвороботворними мікробами.
·  Більшість групових інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових святкувань – весіль, ювілеїв, випускних вечорів, проводів в армію тощо.
·  Спеціалісти-епідеміологи стверджують, що основними причинами спалахів є залучення до приготування страв випадкових осіб, котрі не обізнані з елементарними правилами особистої гігієни, а також порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.
·  Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються “із запасом”, що призводить до накопичення в продуктах збудників інфекційних захворювань.

З метою профілактики інфекційних захворювань
та харчових отруєнь МОЗ рекомендує:
·  НЕ вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.
·  НЕ купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції.
·  НЕ вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском.
·  Не готувати продукти із запасом. Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин.
·  НЕ брати в дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання).
·  НЕ приготовляти багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо), в незабезпечених умовах. При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми – обдати окропом.
·  НЕ використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану. При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і проварена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.
·  Перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом. Обов’язково мити руки після відвідування туалетів.
·  При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти.
·  Для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно дозволеними пляжами. У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи.
·  Самолікування небезпечне!
·  При груповому  відпочинку хворого бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати від решти колективу. При тяжкому стані хворого треба негайно викликати швидку медичну допомогу.




А чи знаєте ви???
Що таке грип у дітей?
Грип - це гостре інфекційне захворювання, що викликається респіраторними вірусами.
Грипу підтверджені як дорослі, так і діти. Але саме діти, як правило, починають хворіти першими, випереджаючи дорослих. Тому фахівці часто називають дітей "індикаторами" підйому захворюваності на грип або іншими респіраторними хворобами.
Найбільшому ризику заразитися піддаються діти, які відвідують організовані колективи
(дитячі садки, школи)
Як діти заражаються грипом?
Вдихаючи повітря з найдрібнішими крапельками слини і мокротиння, які виділяються хворими при кашлі та чханні.
При контакті з хворими дітьми: граючи з ними, обмінюючись олівцями, користуючись загальним посудом.
Як грип проявляється у дітей?
Початок захворювання раптовий, з високою інтоксикацією. Дитина стає млявою, скаржиться на сильний головний біль і загальну слабкість. У неї висока температура, що досягає 40 С, озноб і лихоманка
Не пізніше 2-3-го дня хвороби до симптомів інтоксикації приєднуються нежить, біль у горлі, сухий кашель.
У деяких дітей захворювання грипом може супроводжуватися болем у животі та блювотою.
Що робити, якщо дитина захворіла?
Укласти в постіль в окремій кімнаті або, принаймні, відгородити його ліжко ширмою або фіранкою.
Викликати лікаря - тільки він зможе оцінити ступінь тяжкості захворювання і призначити правильне лікування!
До приходу лікаря дитину потрібно вкрити, напоїти гарячим трав'яним або ягідним чаєм. Якщо у неї немає алергії, то можна додати в чай ​​мед.
РОТАВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ
Причина ротавірусної інфекції – ротавірус. Захворювання має й інші назви: кишковий грип, гастроентерит, ротавіроз, шлунковий грип. Джерело інфекції – хвора людина або переносник, тобто той, хто сам не хворіє, але поширює. Ротавірусна інфекція вражає дорослих і дітей, але у першому він проходить в легкій формі. Хворий заразний з першого дня, коли з’явилися симптоми, і до моменту одужання, яке настає через тиждень.
ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ КИШКОВИЙ ГРИП?
Багато дізнаються, що таке ротавірусна інфекція, тільки після того, як відчують перші симптоми. Лікарі кажуть про сезонність захворювання, пік поширення припадає на холодну пору року: листопад – квітень.
Основний спосіб передачі – фекально-оральний, гастроентерит – це «захворювання немитих рук», але інфекція може передаватися через воду і деякі продукти харчування. Вірус розвивається в молочних продуктах, для нього сприятлива холодна середу, тому він може довгий час жити на їжі в холодильнику.
СИМПТОМИ КИШКОВОГО ГРИПУ У ДОРОСЛИХ І ДІТЕЙ
Кишковий грип носить як епідемічний характер, тобто фіксуються спалахи інфекцій, так і спорадичний. Ротавірус проникає в шлунок і кишечник, страждає більшою мірою тонка кишка, починається запалення оболонок кишечника. Саме це і визначає основні симптоми ротавірусу.
У дітей захворювання проходить складніше, ніж у дорослих. Але основні симптоми проявляються незалежно від віку хворого. Кишковий грип протікає циклічно, у кілька етапів: інкубаційний – 1-2 діб, гострий – від 3 до 7 днів, але при тяжкому перебігу і ускладненнях може протривати і більше тижня, час відновлення – до 5 діб.
СИМПТОМИ:
· раптовий початок: різке і значне підвищення температури, частий стілець, діарея, нудота, блювання;
· нежить, почервоніння горла, біль у гортані;
· зниження апетиту, ослаблений стан, швидка стомлюваність, головні болі;
· болі у верхній частині живота;
· озноб, який не завжди супроводжується підвищеною температурою.
Ротавірусна інфекція у дітей протікає важче. Імунітет дорослої людини набагато сильніше дитячого, тому часто всі симптоми стерті, багато хто навіть не здогадуються, що захворіли, вважаючи, що просто «з’їли щось не те». Практично у всіх випадках спостерігаються проблеми з ШКТ, рідше з’являється температура і проблеми з верхніми дихальними шляхами.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ КИШКОВИЙ ГРИП: МОЖЛИВІ УСКЛАДНЕННЯ
Але не можна ставитися до кишковому грипу легковажно, особливо людям з ослабленим імунітетом. Якщо організму складно впоратися з інфекцією, розвивається серцева недостатність, яка може стати причиною смерті. Згідно з медичною статистикою, від цієї інфекції помирає близько 2,5-3% пацієнтів.
Після хвороби зміцнюється імунітет, тому людина, що перенесла гастроентерит, може надалі захворіти легкою формою або взагалі протягом життя не страждати від кишкового грипу.
СПОСОБИ ДІАГНОСТУВАННЯ ЗАХВОРЮВАННЯ
Діагностувати хворобу складно, особливо якщо зараження одиничне. Симптоми, які у дорослих не завжди з’являються явно, характерні для різних захворювань ШКТ.
Щоб точно поставити діагноз, лікарі призначають обстеження, яке виявить в організмі наявність ротавірусів. Для цього використовують різні методи діагностики. Досліджень досить дорогі, тому при кожному розладі робити їх не варто.
ЛІКУВАННЯ ТА ПРАВИЛА ХАРЧУВАННЯ ПРИ РОТАВІРУС
Враховуючи, що ротавірусна інфекція у дорослих протікає в легкій формі, особливого лікування не проводиться. Але якщо симптоматика яскраво виражена, то необхідно позбавлятися від конкретних ознак кишкового грипу. Як правильно лікуватися і як боротися з різними симптомами?
1. Запобігання зневоднення. При діареї організм втрачає багато солей і води, тому потрібно більше пити розчинів солей. Але дотримуватися при цьому кілька правил: не можна пити насильно, це може викликати блювоту, що ускладнить перебіг хвороби. Щоб запобігти зневоднення, в аптеці потрібно придбати розчини солей, наприклад, «Регідрон» (1 пакетик порошку розчиняється в 1 літрі води). Ліки приймається по 50 мл кожен 30 хвилин. «Регідрон» можна замінити фізіологічним розчином (1 ч.л. солі розводиться в 1 літрі води), п’ється так само.
2. Харчування під час хвороби. Якщо немає апетиту, не можна їсти насильно. Харчуватися потрібно часто, але невеликими порціями, щоб не викликати блювотні рефлекси. Бажано готувати ягідний кисіль, рисову кашу, курячий бульйон і т.д. З раціону прибрати молочні продукти, вони – сприятлива для бактерій середу, а також їжу, багату вуглеводами.
3. Висновок токсинів. Лікарі призначають «Полісорб», «Смекту» або активоване вугілля.
4. Допомога ШКТ. Під час хвороби в організмі недостатня кількість ферментів, тому необхідний прийом ферментних препаратів (наприклад, «Мезиму» або «Фесталу»), бактерійних лактомістких препаратів («Лінекс», «Ацилакт», «Лактобактерин»).
5. Зниження температури. У дорослих при кишкової інфекції температура тіла підвищується до 37,7, у дитини вона може досягати 39,5. Приймати жарознижувальну можна тільки в тому випадку, якщо показники вище 38,5. Для цього можна випити Парацетамол або інші препарати для зниження температури, зробити обтирання горілкою.
При виникненні ротавірусної інфекції, як лікувати самостійно вирішувати не варто, особливо якщо захворювання протікає складно. При тривалій діареї, гострих болях, високій температурі, прогресуванні хвороби, появі нових симптомів – необхідно без зволікань звернутися до лікаря. У таких випадках потрібне стаціонарне лікування.
ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ
Профілактичні заходи проти ротавірусу ділять на специфічні і неспецифічні. Перші – це вакцини, вони приймаються орально, але доступні тільки в країнах Європи та США. В Україні лікарі рекомендують дотримуватися правил санітарних процедур та особистої гігієни:
· своєчасна ізоляція хворих дітей і дорослих на період хвороби;
· миття рук з протягом всього дня і перед кожним прийомом їжі;
вживання безпечних продуктів і питної води (обов’язково кип’яченою!). Не забувайте стежити за терміном придатності продуктів і ретельно мити фрукти і овочі. При несприятливому епідемокруженіі їх можна замочувати на 10 хвилин у 3% оцтової кислоти.
Ротавірусна інфекція – заразне захворювання, тому хворих потрібно обов’язково ізолювати, щоб не допустити епідемії. При перших ознаках і гострому перебігу кишкового грипу потрібно звернутися до лікаря (терапевта або інфекціоніста).
БОЛИТЬ ЖИВІТ. КОЛЬКИ. БІЛЬ У ЖИВОТІ ПРИ КИШКОВИХ КОЛІКАХ
Коліка являє собою різко виниклу біль в області живота. яка з’являється внаслідок спазм а мускулатури, або певного органу. Біль такого характеру виникає несподівано, але триває недовго і при цьому буває різної інтенсивності і триває протягом 6-12часов.
Далі болю чи припиняються, або переходять в запалення, яке вже має іншу назву. Так чи інакше, кольки не бувають постійними більше 12 годин, а потім м’язи втомлюються і біль припиняється. Відповідно, біль при кольках носить тимчасовий характер. Проте варто знати про те, що припинення коліків може означати початок наступного етапу захворювання, а не повне одужання.
Сама по собі біль є результатом спазму тонкої або товстої кишки, який охоплює весь кишечник. Кишкові коліки бувають супроводжуючими симптомами при гастриті. або запаленні підшлункової залози. Це відбувається через те, що при таких захворюваннях їжа перетравлюється не повністю і в такому вигляді потрапляє в кишечник. Ще однією причиною коліків може стати дуже холодна або зіпсована їжа. Таким чином, в кишечник проникають хвороботворні бактерії, і відбувається його зараження.
Симптоми болю в животі при кишкових коліках
Одним з головних симптомів кишкових коліків є періодичний біль в області кишечника, його спазми, спучування і виділення слизу при випорожненні. Біль при кольках буває різною залежно від статі, у чоловіків вона може віддаватися в область яєчок, а у жінок в область статевих губ.
Найчастіше виникнення коліків у дорослих можна пояснити виникненням нервової ситуації, або стресу. При цих болях температура залишається в нормі, а при промацування живота – м’язи розслаблені. Період коліків варіюється від декількох хвилин до декількох годин.
У тих випадках, коли у людини є гастрит, кишкові коліки можуть супроводжуватися нудотою і блювотою і повною відсутністю апетиту. Потім в основному трапляється діарея, біль у шлунку та спучування живота.
Крім того, нерідко кишкові коліки у дорослих можуть викликати кишкову непрохідність, яка буває двох видів: механічна і функціональна.
Діагностика болю в животі при кишкових коліках
У більшості випадків коліки супроводжуються порушенням стільця, болями в області живота і мають ознаками інтоксикації.
При появі ознак кишкових коліків, варто звернутися до лікаря, який проведе необхідні аналізи та діагностики для постановки точного діагнозу. Як правило, в список необхідних обстежень входить ректороманоскопія, іригоскопія і фіброколоноскопії. Дані процедури необхідні, щоб оцінити стан кишечника, його тонус і функцію товстої кишки.
Також варто звернутися до гастроентеролога, оскільки дуже часто виникнення кишкових коліків криється в проблемах з шлунком, або попаданні бактерій, що викликають інфекцію.
Варто обов’язково здати кал на флору, оскільки часто причиною кишкових коліків є дисбактеріоз.
Лікування болю в животі при кишкових коліках
Методи позбавлення від болю залежатимуть від причини, по якій виникли коліки. Отже, немає загального кошти від кишкових коліків.
перше, необхідно покласти хворому теплу грілку в область паху, що дозволить м’язам розслабитися.
Для того щоб допомогти хворому, можна зменшити біль у животі. але обов’язково з подальшим спостереженням лікаря для виявлення джерела. Дуже велике значення має подальший стан, будь то пронос, або затримка калу і газів. Виходячи з цього, буде розвиватися подальше лікування. В одному випадку можлива кишкова інфекція і тоді буде потрібно стаціонарне лікування в інфекційній лікарні, а в разі кишкової непрохідності знадобиться госпіталізація в хірургічне відділення. В обох випадках, відсутність лікування може мати сумні наслідки.
Однак необхідно зняти біль при кольках. У домашніх умовах можна прийняти засоби – спазмолітики, що діють переважно на кишечник: 2 таблетки но-шпи з м’ятним відваром, беллалгін в свічках або таблетках, папаверин з платіфілін 2таблеткі, клізма з теплим м’ятним відваром (200мл), 1 порошок смекти, розведений у 100мл води.
ЧАС­ТО БАТЬ­КИ ДУ­МА­ЮТЬ, ЩО ЯК­ЩО ДИ­ТИ­НА СКАР­ЖИТЬ­СЯ
НА ГО­ЛОВ­НИЙ БІЛЬ, ТО, ШВИД­ШЕ ЗА ВСЕ, ПРИКИДАЄТЬСЯ.
Ви­хо­дить, що діти «ма­ють пра­во» хворіти тільки ди­тя­чи­ми хво­ро­ба­ми, а го­лов­ний біль - до­ля стар­ших. Ми все ще жи­ве­мо з по­дан­ням про ди­тя­чий та юнаць­кий вік як про по­ри, ко­ли організм в цілому здо­ро­вий. А це вже дав­но не так.
Періодичний або час­тий го­лов­ний біль в ди­тя­чо­му і підлітковому віці стає се­рй­оз­ною про­бле­мою. За да­ни­ми досліджень, се­ред дітей 3-5 років від го­лов­но­го бо­лю страж­да­ють всьо­го 3-5%, у шестирічних близь­ко 15%, а се­ред школярів май­же 80%.
От­же до цьо­го симп­то­му у дітей не мож­на відноситься не­се­рй­оз­но. Час­то повторюється го­лов­ний біль - яв­ний по­каз­ник за­хво­рю­ван­ня моз­ку, який сам по собі не прой­де. То­му чим раніше ди­ти­ну об­сте­жать і пролікують, тим кра­ще.
Ад­же ди­тя­ча нер­во­ва сис­те­ма по­ки перебуває в стадії фор­му­ван­ня і володіє ве­ли­ки­ми мож­ли­вос­тя­ми для відновлення. У зрілому віці будь-яке за­хво­рю­ван­ня моз­ку лікувати на­ба­га­то складніше.
Найбільш час­та при­чи­на го­лов­них болів в ди­тя­чо­му і підлітковому віці - по­га­ний стан су­дин го­лов­но­го моз­ку. В ході досліджень останніх років бу­ло пе­ре­кон­ли­во до­ве­де­но, що навіть невеликі мозкові судинні роз­ла­ди у дітей, потім, че­рез ро­ки мо­жуть відгукнутися моз­ко­ви­ми ка­та­стро­фа­ми - на­прик­лад, інсультами. То­му ви­яв­лен­ня та лікування го­лов­но­го бо­лю у підростаючого покоління за­раз є ду­же ак­ту­аль­ним пи­тан­ням.
Звідки бе­руть­ся ці судинні роз­ла­ди у малюків - в ос­нов­но­му во­ни фор­му­ють­ся в пе­ри­на­таль­но­му періоді. Не­спри­ят­ли­вий час вагітності і пологів у матері при­зво­дять до гіпоксії і ура­жен­ня нервової сис­те­ми, а та­кож су­дин у ди­ти­ни.
Дру­га по­ши­ре­на при­чи­на су­дин­них по­ру­шень - ро­до­ва трав­ма ший­но­го відділу хреб­та, що ве­де до по­раз­ки хре­бет­них артерій і хронічної недостатності су­дин моз­ку. На цьо­му тлі, надалі фор­му­ють­ся ба­га­то за­хво­рю­вань - ранній ос­тео­хонд­роз, ве­ге­то­су­дин­на дистонія, стійке підвищення артеріального тис­ку і, навіть, гострі по­ру­шен­ня моз­ко­во­го кровообігу.
Ста­тис­ти­ка свідчить: кро­во­ви­лив у мо­зок і ло­каль­не погіршення кро­во­пос­та­чан­ня ма­ють місце у кож­но­го де­ся­то­го но­во­на­род­же­но­го, а у не­до­но­ше­них дітей во­ни реєструються у вісім разів частіше.

Вітрянка у дітей: причини, симптоми , лікування
Чим викликана вітрянка?
Чим викликана вітрянка Вітрянка (вітряна віспа) відноситься до вірусних інфекцій, а вірус - до сімейства герпесів. Це значить, що він, як і всі інші віруси герпесу, після хвороби може зберігатися в організмі все життя. Пік захворюваності на вітрянку припадає на вік від 4-5 років до приблизно перших трьох класів початкової школи. Діти майже завжди переносять її легко. Виняток становлять немовлята і діти з алергіями, імунодефіцитом і іншими серйозними хворобами. Про вірус відомо досить багато - він передається тільки людям, тварини ним не хворіють. Після перенесеної вітрянки залишається довічний імунітет, але у перехворілих дорослих вірус може викликати оперізуючий лишай.
Як і де можна заразитися?
Джерелом є діти з вітрянкою в періоді інкубації або вже з висипаннями, поки вони не підсохнуть. До речі, заразними можуть бути і дорослі з оперізувальним лишаєм, тому що, по суті, це ті ж вітряночні висипання з виділенням вірусів. Вірогідність захворіти при контакті з вітряночним хворим наближається до 100%: тобто, якщо у вашого малюка немає імунітету або щеплення від вітрянки - він, швидше за все, занедужає. Не тільки тісний контакт може призводити до зараження вітрянкою - ця хвороба тому так і називається, що віруси розносяться по повітрю і можуть заразити навіть тих, хто живе в сусідніх квартирах або знаходиться в інших групах саду - системою вентиляції. Тому якщо в саду або школі один малюк захворює на вітрянку, негайно формується епідемія. Вірус проникає в організм, потрапляючи в ніс або рот дитини, на слизові оболонки, як застуда, і розмножується, вже потрапляючи в шкіру і утворюючи бульбашки. В елементах висипки швидко розмножується маса вірусів, і вони розносяться в навколишнє середовище.
Прояви вітряної віспи
Період інкубації у всіх дітей триває по-різному, але максимально він може тривати до трьох тижнів. Саме тому при вітрянці накладається карантин в групах на 21 добу - це дозволить виявити всіх до єдиного хворих на вітрянку. В середньому, хвороба проявляється вже через десять днів, і заразною дитина стає за два дні до висипань на тілі. За цей час малюк може відвідати масу громадських місць і заразити ще багато дітей. Заразність буде зберігатися до тих пір, поки не підсохнуть останні корки на висипах.
Початкові ознаки захворювання схожі на застуду:
- Слабкість з порушенням апетиту;
- Підйом температури;
 Ознаки легких вірусних проявів
- сопливість і першіння в горлі.
Цей період називають продромальнии. Основні події починають розгортатися при появі висипу на тілі.При появі висипу проявляється висока температура, в середньому до 39 ° і навіть вище. Висип на самому початку хвороби може з'явитися на будь-яких ділянках тіла, крім голови і обличчя, там підсипає вже пізніше. Висип має характер товчкоподібний - підсипання тривають кілька днів, і в міру появи нових елементів може знову бути стрибок температури. Висипання можуть з'явитися де завгодно, крім підошов і долонь, там бульбашки не характерні. Можуть бути елементи в порожнині рота і вони дуже болючі, а у дівчинки може обсипати статеві органи. Вітряночний висип дуже специфічний, тому встановити діагноз зазвичай труднощів не становить. Однак подібні з вітрянкою реакції можуть давати укуси комах і алергія - лікар необхідний! При періоді висипу спочатку на тілі з'являються плями круглої форми з червоністю, діаметром близько 10 мм, потім вони плавно піднімаються над загальною поверхнею шкіри і перетворюються на горбки, а потім - в пухирці з рідиною. Рідина спочатку жовтувата і прозора, але швидко каламутніє, на місці пухирця утворюється скориночка, а по центру вона втягується всередину. Різні за часом освіти елементи можуть перебувати в різній стадії. Елементи підсихають за пару днів, і якщо дитина їх не здирає - вони відпадають без слідів і рубців. Елементи висипу в різній стадії «цвітіння» тримаються на тілі до двох-трьох тижнів. Вітрянки без висипань практично не буває.
Як сьогодні лікують вітрянку?
Ера мащення дітей зеленкою поступово відходить у минуле, і їй на зміну приходить нове і адекватне лікування, яке приносить реальне полегшення. Перш за все, суть лікування - це забезпечення гігієни ран і профілактика бактеріальної інфекції. При підвищенні температури і поганому самопочутті дитині краще полежати в ліжку, при температурі малюк буде потіти, і його треба часто переодягати і міняти постільну білизну. Важливо знати: дитину необхідно купати щодня, раніше існували заборони на купання дитини - це шкідлива рекомендація. Шкіра повинна бути чистою, і тоді не буде необхідності змальовування дитини зеленкою. Мити дитину слід з дитячим милом без застосування мочалок або губок, щоб не здерти скоринки. Якщо турбує сильний свербіж - можна прийняти ванну з харчовою содою. Щоб дитина не чухала і не здирала кірки, коротко острижіть їй нігті, давайте антигістамінні засоби - вони знімають свербіж і заспокоюють. Зеленкою елементи можна не мазати - вона потрібна, якщо дитину не миють, щоб хоч якось знезаразити шкіру і помітити старі елементи. На сьогодні ринок засобів для догляду за ранками від вітрянки пропонує відмінні засоби - каламін-лосьйон, розчин календули, феністил-гель, бепантен-плюс. Якщо дитину сильно турбує свербіж, можна дати їй на ніч супрастин або тавегіл у віковій дозі. У порожнині рота елементи можна обробляти мірамістином, люголем або йодинолом, полоскати рот з содовим розчином.


Коротко про КІР
Кір – гостре інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією, ураженням верхніх дихальних і плямистою висипкою на шкірі.
Кір викликається вірусом, що швидко гине при нагріванні, ультрафіолетовому опроміненні, під впливом дезінфікуючих засобів.
Джерелом інфекції є хвора людина, що стає заразним за 2 дні до появи перших ознак захворювання і залишається небезпечним для навколишніх протягом 5 днів після появи висипки.
Передача інфекції відбувається повітряно-краплинним шляхом. Зараження кором через треті особи і різні предмети не відбувається через малу стійкості вірусу в зовнішньому середовищі.
До кору високо сприйнятливі всі люди. Не хворівші і не щеплені, при зараженні занедужують в 100% випадків. В останні роки все частіше кором хворіють молоді люди, у яких згодом знизилася несприйнятливість до інфекції після зроблених у дитинстві протикоревих щеплень.
Вірус кору проникає в клітини слизової оболонки дихальних шляхів, там розмножується і кров’ю розноситься по всьому організмі. При цьому збудник накопичується в слизових оболонках очей, дихальних шляхів, порожнини рота, шкірі і вражає їх.
Кір приводить до зниження загального імунітету в період хвороби і наступних декількох місяців, що проявляється загостренням наявних у хворого хронічних запальних захворювань (гайморит, тонзиліт, отит і ін.).
Після перенесеного кору розвивається стійка довічна несприйнятливість до захворюванню. Після щеплень несприйнятливість зберігається близько 15 років.
Як розпізнати Кір?
Інкубаційний період триває 9-21 день. Захворювання починається з підвищення температури тіла до 38-39ºС, розвитку нежиті, грубого («гавкаючого») кашлю, осиплості голосу, світлобоязні, головного болю, загальної розбитості і порушення сну. З’являється одутлість обличчя, яскрава червоність коньюнктив і слизової оболонки порожнини рота.
На 2-3-й день хвороби на слизовій оболонці щік з’являються висипання у вигляді дрібних білих цяток (плями Бєльського – Філатова – Копліка). Звичайно вони розташовуються групами, ніколи не зливаються між собою і по зовнішньому виду нагадують манну крупу. Зберігаються протягом 1-3 днів, потім зникають.
На 4-ту добу хвороби за вухами і на переніссі, потім протягом доби на шкірі всього тіла, шиї і верхньої частини грудей з’являються цятки рожевого або червоних кольорів, які через кілька годин збільшуються в розмірах, перетворюються у великі плями пурпурних кольорів, мають нерівні краї, зливаються. Вид шкіри між елементами висипки звичайний. На 5-у добу висип поширюється на тулуб і руки, на 6-ту – на ноги.
Період висипання характеризується підвищенням температури тіла до 40 ºС, посиленням запалення дихальних шляхів і погіршенням загального стану хворого. Температура тіла досягає максимуму на 2-3-й день висипання, а потім швидко знижується до норми, і наступає видужання. Висип зберігається протягом 3-4 днів, потім починає бліднути й здобувати бурий або жовтуватий відтінок у такому ж порядку, у якому з’явився.
Відцвітання висипки може супроводжуватися лущенням шкіри.
Ускладнення. Запалення легенів, вуха, придаткових пазух носа, поразка роговиці, нервової системи.
Як лікувати Кір?.
Лікування хворого кором проводиться також, як хворих гострими респіраторними вірусними інфекціями. При вираженому запаленні кон’юнктив за нижні повіки варто закапувати 20% розчин сульфацилу натрію по 2 краплі 3-4 рази в день, хворому додати зручне положення у ліжку, щоб в очі не падало світло.
Ізоляція хворого припиняється через 5 днів з моменту появи висипки.
Як попередити Кір?
Надійним методом попередження кору є вакцинація.
Контактувавші із хворим, нещеплені і не хворіші на кір діти не допускаються в дитячий колектив протягом 17 днів. Їм протягом 2-ої доби після контакту з хворим проводиться вакцинація для попередження захворювання або вводиться імуноглобулін у дозі 0,25 мол/кг протягом 5 днів після контакту для попередження або полегшення перебігу хвороби.


Пам’ятка для батьків
Режим харчування дитини вдома
Раціональний режим харчування сприяє зміцненню імунітету дитячого організму, нормальному росту та розвитку дитини. Такий режим харчування передбачає суворе дотримання часу прийомів їжі. Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.
Привчайте дитину:
*      перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником, самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;
*      під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу; відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки; не обливатись;
*      після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.
Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та часи прийому їжі.
Формуйте у дитини культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі. Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним.
Обговорюйте з дитиною правила розпорядку, пояснюйте їй, що і як треба робити. При цьому важливо виховувати у дитини культуру поведінки, розвивати мовлення, вміння орієнтуватися у навколишньому світі:
привчати розуміти призначення й основні якості предметів побуту, називати їх (тарілка велика, маленька, глибока, мілка тощо), вчити розуміти і називати дії з предметами (з чашки п’ють, ложкою їдять тощо);
виховувати слухняність, пошану до дорослих;
заохочувати висловлювати прохання;
навчати словам ввічливості.
Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою. Свіжі овочі та фрукти перед вживанням обдавайте окропом для знищення патогенних мікроорганізмів.
У разі епідемії гострих кишкових інфекцій чи грипу обов’язково дотримуйтеся порад санітарно-епідеміологічних станцій.


Шість принципів здорового харчування:
Так само, як і рухова активність, загартувальні процедури, харчування дитини — невід'ємний чинник міцного здоров'я. Харчування дитини спрямоване на те, щоб у дитини збільшилась маса тіла, але не за рахунок жирових відкладень, а росту і розвитку м'язових тканин. Щоб досягти бажаного ефекту, го­дувати дитину треба з урахуванням кількох принципів.
Перший принцип — різноманітність харчування.
Щоб дитина отримувала необхідні для життя й розвитку речовини, городину та садовину, хлібобулочні та круп'яні вироби, білки тваринного походження. Основу раціону мають становити продукти з цілого зерна (мюслі, вівсяні пластівці, гречка, хлібобулочні вироби з цільного зерна тощо). Друге за важливістю місце займають овочі та фрукти. На третьому місці — молочні продукти та носії білка. Вершиною цієї своєрідної піраміди є жири, цукор, кондитерські вироби.
Другий принцип — натуральність харчування.
Практична реалізація його полягає в тому, що до раціону дитини вводять максимум свіжих продуктів у сирому вигляді або після мінімальної термічної обробки,а саме:
•пити натуральне непастеризоване молоко, готувати з нього морозиво, йогурти, сир кисломолочний, сир твердий;
•готувати м'ясні страви лише з натурального (не консервованого м'яса), мінімізувати в раціоні дитини ковбасні вироби;
• не споживати консервованих продуктів;
• не споживати білого комерційного хліба;
• обмежити використання в їжу здоби;
• під час приготування страв використовувати тільки нерафіновані олії;
• остерігатися вживання сирих яєць, оскільки білок сприяє розвиткові біотипової недостатності, а вживання комерційних яєць може спричинитися до захворювання на сальмонельоз;
• надавати перевагу вживанню свіжих фруктів та ягід.
Третій принцип – стимуляція  апетиту.
Тут можна порадити:
*      зменшити у стравах вміст жиру, оскільки жир пригнічує секрецію шлункового соку;
*       не давати дитині пити під час їжі, бо зайва рідина розбавляє шлунковий сік, через що їжа довше затримується в шлунку;
*      між основними прийомами їжі дозволяти дитині вживати тільки свіжі овочі та фрукти, натуральні свіжі соки, компоти. Це стимулює шлункову секрецію, підвищує апетит;
*      за можливості годувати дитину на свіжому повітрі. Чудовим стимулом апетиту є обід на березі річки, в лісі біля вогнища.
Четвертий принцип – психофізичне задоволення від їжі (десерт).
На десерт можна порекомендувати коктейлі на основі сухого молока, яєчного порошку з додаванням цукру, свіжих фруктів, горіхів, порошку какао. Кондитерські вироби з чистим шоколадом не можна використовувати на десерт. Шоколад містить щавлеву кислоту, що перешкоджає всмоктуванню мінеральних речовин. Окрім того, шоколад має сильні алергенні властивості. Дітям рекомендують тільки молочний шоколад, можна з горіховими наповнювачами.
П’ятий принцип – регулювання роботи кишечника.
Для цього необхідно включати в раціон страви з харчовими волокнами (овочі, фрукти, цільне зерно) та кисло­молочні продукти.
Шостий принцип – корекція ваги.
В раціоні різко знижують вміст жирів, простих вуглеводів (цукор, кондитерські вироби), всі види виробів з тіста (булки, макарони), а також картоплі, круп (окрім вівсяної та гречки) й дуже солодких продуктів.
А підсумок усього цього дуже простий — здоров'я дитини і ґрунтується на натуральній грубій їжі, а не на екзотичних продуктах і стравах.


ГОСТРІ КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ, ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЇХ ПРОФІЛАКТИКА
До гострих кишкових інфекцій відносяться : черевні тифи, сальмонельози, дизентерія, гастроентероколіти, холера. Актуальними чинниками передачі кишкових інфекцій залишаються неякісно промиті овочі, зелень, фрукти, ягоди й молочна продукція, що купується населенням на ринках, у т.ч. стихійних, у приватних осіб, зберігається без належних температурних умов та вживається без необхідної термічної обробки. При сальмонельозі провідними факторами передачі є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, м'ясо птиці, приготовлене з порушенням гігієнічних вимог. Більшість групових інфекційних захворювань та отруєнь виникають після проведення масових святкувань. Основними причинами спалахів є нехтунання елементарними правилами особистої гігієни, порушення технологій приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму. Факторами передачі інфекції найчастіше стають готові страви, молоко і молочні продукти, кондитерські вироби, які готуються "із запасом", що призводить до накопичення у продуктах збудників інфекційних захворювань та продуктів їх життєдіяльності. Зараження відбувається при проникненні збудника через ротову порожнину в організм здорової людини, визиваючи ураження травної системи. Захворювання проявляється в вигляді тих чи інших порушень функцій органів травної системи. Характерними є нудота, блювота, діарея, різкі болі в області живота, загальна слабкість, підвищення температури тіла. Від хворої людини збудник з виділеннями попадає в зовнішнє середовище. Тривале виживання мікробів в зовнішньому середовищі, забруднення ними води, фруктів, овочів, харчових продуктів при вживанні яких відбувається зараження здорових осіб, ставить ці інфекції в ряд найбільш розповсюджених в даний час. Джерелом кишкових інфекцій є хвора людина. Але головними розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто по роду своєї діяльності зайнятий в сфері обслуговування населення. А саме - продавці продуктових магазинів, робітники системи громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів. Залишаючись на робочому місці, такі співробітники, будучи хворими, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їх руки: посуд, харчові продукти, предмети навколишнього середовища.
З метою профілактики інфекційних захворювань та харчових отруєнь рекомендовано:
- не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з простроченими термінами споживання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці, та у встановлений термін;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб. Купуючи будь-які харчові продукти у торговельній мережі, споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку продукції;- не вживати незнайомі гриби, ягоди, трави та інші рослини. При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском;- не готувати страви із запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу, а у разі повторного споживання, вони мають проходити вторинну термічну обробку; зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати 2 годин;- не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);- не приготовляти багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо)та не зберігати їх без халадильного обладнання, при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом.
З метою попередження виникнення та розповсюдження гострих кишкових інфекцій в осінньо-зимовий період треба виконувати прості правила, які допоможуть залишатися здоровими.
Захворіти на кишкові інфекції можна через:- вживання немитих овочів та фруктів;- вживання продуктів з порушеними умовами/термінами зберігання або виготовлених при неналежній термічній обробці;
Попередити кишкові інфекції можна, дотримуючись гігієнічних правил:- мийте руки з милом перед приготуванням їжі, її споживанням та після відвідування туалету;- ретельно мийте овочі та фрукти або обдавайте їх окропом перед вживанням;- купуйте продукти харчування лише в місцях санкціонованої торгівлі;- дотримуйтесь термінів та умов зберігання продуктів, не складайте разом сирі та термічно оброблені продукти;- вживайте продукти після достатньої термічної обробки, в жодному разі не вживайте продукти та страви сумнівної якості.
Пам'ятайте, що хвороба проявляється не відразу. Період від моменту інфікування до перших проявів захворювань найчастіше продовжується від 2 до 7 діб. Згодом проявляються характерні ознаки захворювання: слабкість, головний біль, блювота, болі в животі, пронос, підвищення температури. У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання слід терміново звернутися до лікувально-профілактичного закладу.
Запобігання отруєнь грибами, рослинами та їх насінням.
Гриби людина споживає у їжу з давніх часів. До їстівних відносяться білі гриби, красноголовці, маслюки, опеньки, грузді та ін.
На жаль, не всі знають, які гриби можна їсти, а які -- ні. Отруєння грибами виникають при вживанні не тільки неїстівних, але й їстівних грибів -- при неправильній їх обробці та консервуванні.
Отруєння грибами досить часто закінчуються смертю.
Щоб запобігти отруєнню, необхідно додержуватись таких правил:
*      збирати гриби тільки з дорослими;
*      збирати гриби потрібно тільки ті, які ви добре знаєте;
*      ніколи не збирайте і не вживайте гриби, в яких біля основи ніжки є стовщення (як, наприклад, у червоного мухомора), і не куштуйте їх;
*      намагайтеся брати гриби тільки з ніжкою, особливо це стосується сироїжок, тільки так можна запобігти зустрічі з блідою поганкою;
*      не збирайте «печериці», в яких на нижній поверхні шляпки є пластинки білого кольору;
*      пам'ятайте про хибні опеньки: не беріть гриби з яскраво пофарбованим капелюшком;
*      ніколи не вживайте сирі, червиві, ослизлі, в’ялі й зіпсовані гриби;
*      будьте також уважними при збиранні ягід і рослин, не збирайте й не вживайте рослини та ягоди, які вам не відомі.
Здоров'я і навіть життя людини, що отруїлася грибами, залежить від того, наскільки своєчасно їй нададуть медичну допомогу.
При будь-якому отруєнні грибами, навіть на перший погляд нетяжкому, слід негайно звернутися до лікаря.
Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, проноси, судоми, посилене потовиділення, мимовільне сечовиділення. До приходу лікаря необхідно перш за все постаратися будь-якими засобами вивести отруйну речовину з організму. Для цього необхідно звернутися до дорослих, щоб допомогли промити шлунок і спорожнити кишечник. Шлунок промивають теплою водою, содовим розчином або слабким розчином марганцевокислого калію.
Постраждалому не можна самому йти в лікарню, а також бігти або їхати на велосипеді. Це може сприяти швидкій дії отрути. Тому хворий до госпіталізації і в період перебування у лікарні повинен дотримуватися строгого постільного режиму.
Пам'ятайте -- без грибів можна прожити!
ХАРЧОВЕ ОТРУЄННЯ
Харчові отруєння , особливо влітку, зазвичай бувають викликані сальмонелою і відносяться до типів гастроентеритів, які є найчастішою причиною звернення в "Швидку допомогу".
Гастроентерит -захворювання шлунку і кишечника, його викликає бактеріальна або вірусна інфекція. Заразитися ним можна при контакті з хворим. Поширення хвороби деколи приймає масштаби епідемії. Ще один шлях зараження - споживання забрудненої води або несвіжої їжі. Симптоми гастроентериту і сальмонельозу зазвичай проявляються через 1-3 дні після інфікування, до них відносяться діарея і блювота, жар і спазми шлунку. До групи найвищого ризику належать діти, а також літні і хворі люди, які особливо уразливі через схильності зневоднення, посилює гастроентерит. Важливо взяти до уваги заходи профілактики, особливо влітку:
- Пильно стежте за свіжістю яєць і страв, до складу яких вони входять, - майонезів, салатів, соусів, відкритих пирогів та десертів.
- Зелений салат, сирі фрукти і овочі слід ретельно мити.
- Якщо ви харчуєтеся поза домівкою, зверніть увагу на зберігання і обробку птиці, риби і м'яса.
- Купуйте морепродукти тільки у надійних продавців.
- Будьте обережні з сирою рибою, сосисками, холодним м'ясом.
Дитячу пляшечку для годування слід стерилізувати та утримувати в бездоганній чистоті.
- Питна вода повинна бути бутильована або кип'ячена.